Sesja Rady Miasta (protokół), 20.12.07



Obecni:

- Przewodniczący Rady Miasta: W. Kosarz
- członek Rady Miasta: W. Karpik
- członek Rady Miasta: S. Przybyłek
- członek Rady Miasta: J. Magdaliński
- członek Rady Miasta: H. Wróblewski
- członek Rady Miasta: G. Grześkowiak
- członek Rady Miasta: Z. Konieczny

protokołował: referent Bulzacki



Porządek obrad:

1) Wysłuchanie wyników kontroli w bibliotece miejskiej
2) Sprawa aresztowania magazyniera gorzelni
3) Sprawa basenu kąpielowego



[Pkt 1]

Przewodniczący Rady Miasta ob. W. Kosarz otworzył posiedzenie wyrażając przekonanie, że dni takie jak wczorajszy nie będą się zdarzały i że tylko sprawną organizacją i dyscypliną Miasto może dawać światu świadectwo. Ob. W. Kosarz podziękował Radzie Miasta za obywatelską postawę i poinformował, że podjął decyzję o wypłacie wszystkim członkom Rady Miasta nagrody rocznej, w wysokości miesięcznego wynagrodzenia (oklaski na stojąco, w sumie sześć razy okrzyk: „Kosarz, Kosarz, Kosarz nasz"). Protokolant otrzyma nagrodę w wysokości ½ miesięcznego wynagrodzenia (oklaski, gratulacje od siedzącego obok ob. W. Karpika). Ob. W. Kosarz przypomniał o zaplanowanym na 14.00, w dniu dzisiejszym - 20.12.07, w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej, posiedzeniu komisji do zbadania kryzysu energetycznego w Mieście oraz przyczyn braku dywersyfikacji źródeł energii, która wobec włączenia prądu, wczoraj o 21.30, powinna przekształcić się w komisję śledczą i podjąć trud opracowania stosownego raportu z wnioskami do prokuratury. Ob. W. Kosarz zapytał, czy ktoś zgłasza sprzeciw.

Ob. Z. Konieczny powiedział, że jego zdaniem Rada Miasta powinna przegłosować poszerzenie porządku obrad posiedzenia, ponieważ on otrzymał plan pracy, w którym punkt o przekształceniu komisji nie został uwzględniony.

Przewodniczący Rady Miasta ob. W. Kosarz podziękował ob. Z. Koniecznemu za zabranie głosu. Odrzucił jego wniosek formalny, ponieważ ob. Z. Konieczny nie był obecny na nadzwyczajnym posiedzeniu, podczas którego Rada Miasta podjęła uchwałę o powołaniu komisji. Ob. W. Kosarz powołał ogólną zasadę prawa rzymskiego „nieobecni głosu nie mają", po czym przystąpił do głosowania. Za przekształceniem komisji do zbadania kryzysu energetycznego w Mieście oraz przyczyn braku dywersyfikacji źródeł energii w komisję śledczą o takiej samej nazwie głosowały 4 osoby (W. Kosarz, W. Karpik, S. Przybyłek, J. Magdaliński), przeciwko dwie (G. Grześkowiak, Z. Konieczny), od głosu wstrzymała się jedna (H. Wróblewski).

Przewodniczący Rady Miasta ob. W. Kosarz poprosił ob. W. Karpika o przedstawienie wyników kontroli w bibliotece miejskiej.

Ob. W. Karpik zreferował cele publiczne biblioteki, podał statystyki wypożyczeń, liczbę zapisanych obywateli, a także wartość nieruchomości w centrum Miasta, gdzie znajduje się siedziba głównej czytelni. Zaznaczył, że kontrolę zleciła poprzednia Rada Miasta i za czasów poprzedniej Rady Miasta kontrola została wykonana. Ob. W. Karpik tylko prezentuje wyniki.

Protokół z kontroli w bibliotece miejskiej przyjęto do wiadomości. Odnośnie do brakujących 51 książek Rada Miasta postanowiła, że ob. W. Karpik ustali, która z poprzednich bibliotekarek ponosi odpowiedzialność za zaginione książki. Ponowną kontrolę zaplanowano na 4.01.2008 r. (odrzucony protest ob. G. Grześkowiak).


[Pkt 2]

Przewodniczący Rady Miasta ob. W. Kosarz oddał głos W. Karpikowi, który odczytał projekt dezyderatu do Prezesa Sądu Drugiej Instancji w O., w brzmieniu:
„W związku z aresztowaniem ob. Krzywonia Ignacego - magazyniera Gorzelni Miasta powstały w Gorzelni liczne trudności wynikłe z jego nieobecności z powodu nie przekazania spraw do załatwienia zastępcy. Ponieważ załatwienie tych spraw wpłynie ujemnie na produkcję Gorzelni - Rada Miasta przedkłada Panu Prezesowi Sądu Drugiej Instancji .....................................(wpisać nazwisko) wniosek o zwolnienie ob. Krzywonia z aresztu."

Przewodniczący Rady Miasta ob. W. Kosarz otworzył dyskusję. Głos zabrała ob. G. Grześkowiak i złożyła wniosek formalny o przejście do natychmiastowego głosowania. Rada Miasta podjęła dezyderat przez aklamację (oklaski na stojąco). Ob. W. Kosarz poinformował, że na jedną z najbliższych sesji Rady wezwie Miejskiego Komendanta Policji ob. R. Olbrycha i kierującego akcją por. R. Kulę w celu wysłuchania informacji o przyczynach i sposobie zatrzymania ob. Krzywonia (oklaski).


[Pkt 3]

Przewodniczący Rady Miasta ob. W. Kosarz ogłosił przejście do punktu trzeciego porządku obrad. Poprosił o referat radnego ob. S. Przybyłka.

Ob. S. Przybyłek powiedział, że jego przedsiębiorstwo rodzinne „PRZYBYLEX" oferuje Miastu zagospodarowanie basenu miejskiego. Wniósł o udzielenie mu zezwolenia na spuszczenie basenu kąpielowego, na następujących warunkach:
1. Po spuszczeniu basenu wybrane ryby - matki, muszą być odosobnione, które dla celów ponownego zarybienia zostaną wpuszczone do basenu z powrotem, po oczyszczeniu tegoż, natomiast wszystkie szczupaki i okonie muszą być wybrane.
2. Z dna stawu, wszystkie zatopione i znajdujące się tam rupiecie, muszą być całkowicie usunięte i złożone do dyspozycji Urzędu Miejskiego.
3. Za pracę swoją „PRZYBYLEX" otrzyma połowę ryb, przeznaczonych dla celów konsumpcyjnych.

Ob. S. Przybyłek złożył również ofertę eksploatacji lodu na stawie kąpieliska miejskiego.

Przewodniczący Rady Miasta ob. W. Kosarz ogłosił godzinną przerwę.

Przewodniczący Rady Miasta ob. W. Kosarz wznowił posiedzenie Rady Miasta proponując zatwierdzenie ceny sprzedaży lodu na kwotę 3 000 zł. Ob. W. Kosarz powiedział, że nikt inny o kupno lodu się nie zgłaszał.
Rada Miasta jednogłośnie postanowiła upoważnić Burmistrza - A. Modlika do zawarcia umowy oczyszczania miejskiego basenu kąpielowego z przedsiębiorstwem rodzinnym „PRZYBYLEX" oraz zatwierdziła cenę sprzedaży lodu (ryczałt).

Przewodniczący Rady Miasta ob. W. Kosarz zamknął posiedzenie Rady Miejskiej.